A nyár közepén rengeteg a munka a kertben. A felcseperedőket karózni (pl. paradicsom, rózsa, málna), újrakötözni, óvni. A tápanyagokat pótolni, a május, június nagy igénybevétel volt, muszáj. A veteményesben is.
Első körben lemetszem az elnyíltakat, elszáradtakat. Mentánál a felvirágzást most előzöm meg, így a levélre fordítom vissza az energiát. Mikor lehullottak a fejek, mindenki kap egy kis káliumot, vasat, tápanyagokat, hogy visszatápláljam az elveszett, elfáradt erőt így a nyár közepén. Hadd cseperedjenek tovább peckesen, ne erőlködve, köhécselve. Tejes permettel futok végig még leginkább a szőlőt, paradicsomokat célozva, de mindenki kap belőle, senkinek nem hiányzok a gombásodás (Anita szuper zsíros házi tejét használom erre is).
Múltkor csalán trágyalevemet öntöztem szét, most más került sorra. De holnap előkészítek egy új adag csalánpermetet majd az esővizes edényembe, jól jön majd pár hét múlva a szuper tápanyag és védelem.
Holnap átszurkodom, szellőztetetem a talajt, füvet s szétterítem a csodálatos komposztomat, elkészült, gusztán kínálja magát és milyen jól jön majd a talaj felszippantja, mint a szivacs, minden cseppje kincs. Ráadásul a nagy melegben segít megőrizni a talaj víztartalmát, szépen takar, véd.
A rózsaloncot is megfiatalítom majd az öreg hajtások kicsípésével. Újakat hívogatok vele. És persze a gyomokat is most csipegetem ki, még a felmagzás előtt.
Ha már lemetszettem a menták tetejét, lecsipegettem a leveleket és megy a kamrába a levendula és korienader mellé száradni ő is.
A koriander is felmagzott, kikaptam a töveket, begyűjtöttem a magokat, egy sort másodvetettem, a többit őrzöm, leveleket lecsipegetve szárítva tárolom. Kellett a hely, rengeteg paradicsomot palántáztam idén is, minden felszabadul hely a várakozóké, akik eddig nem fértek be.
A gyógynövény morzsolás, begyűjtés, szárítás, illatterápia annyira szép és relaxáló folyamat, hogy egy pókportré festés lett a vége. (koriander, menta, citromfű, zsálya, málnalevél, levendula, bazsalikom rebarbara)
A harangláb, színes margaréták, muskotályzsálya, máriatövis palánták is most kerültek kiültetésre és a mocsári hibiszkusz bébik is. Minden friss kiültetés extra vízutánpótlást kap egy ideig. Persze trágyát és komposztot is.
A levendulát is leszüreteltem, bent illatozik a kamrában, erről írtam bővebben a füves blogomban:
A csillagfürt magházai is zörgősek lettek, kimentettem a magokat, papírba csomagoltam, márciusban újra vetem majd.
Átmetszettem bátran a rózsákat, szellőzzenek át a bokrok, frissüljenek az elnyílott virágoktól, levelektől is. Dáliát folyamatosan kell csipegetni a muskátlival, petúniával, klematiszokkal, margarétákkal, ördögszemekkel, kasvirággal együtt.
Alapvetően ilyenkor a frissítés, szellőztetés, újravetés, újrapalántázás, újratáplálás az egyik legfontosabb feladat. Ezen kívül a gyógynövények, gyümölcsök betakarítása. Lehullottak földről felszedése. Nálunk óriási, öreg barackfa van. Alul még nem értek be, de a fentről lehullókból már rengeteg lekvárt befőztem (fóliára hullanak, rendszeresen felkapkodom), de a drága nagynéném is 21 üveggel egy szállítmányból, szomszédaim, rokonok.
Nekem minden reggelem így indul most. Míg lefő a kávé behozom a frisset és ipari mennyiségben befőzök. Mire a fiúk felkelnek már az üvegben mosolyognak a finom lekvárok. Mennyei a barackom, különlegesen zamatos, illatos. Gombócot is gyúrtam vele, mákot hintve a tésztába.
Aki ezt a lekvárt/barackot megkóstolja, nem szeretne másikat. Lacim is odavan érte, így minden reggel ezzel indítok, most már elindult az érés, naponta többször is befőzök. A madártej is isteni vele.
Tavaly írtam többet erről a barackról, itt olvashatjátok:
A zöld hulladék, lecsipegetett gyógynövények stb. is a komposztra kerülnek a konyhai szerves hulladék mellett, csodálatosan gazdag tápanyag lesz ősszel is belőle. Minden forog körbe, nem kárba.
A paradicsomokat már folyamatosan kacsolom, csípem le a hónaljhajtásokat. Másodvetésként elszórom majd a pórét, spenótot,céklát is. A cukkini palántáimat is kiültettem. Az előregedett, gyengült málnatöveket szüret után likvidálom, frissítem. Az alma terméseit is picit átfésülöm, a gyengébb, kisebb terméseket lekapom, hogy ami marad, tudjon növekedni, ellenállóbb lehessen őszre.
És gyönyörködök a kertben, itatom a méheket, madarakat is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: