Nem magamnak persze, megfáznék én ott kint télen. Így van ezzel sok növények is. Be kellett bugyolálnom, aki fázósabb, felkupacolni azt is, aki azt mondja, elég neki annyi is.
Az őszi munkák a leginkább erős igénybevételek, nem lehet megúszni a dolgokat. Most készítjük fel a télre a növényeinket és a talajt. Ez utóbbinál fontos és sokrétű munkánk van, hogy a tápanyagok lejussanak a mélybe, legyen idejük és módjuk rá.
De ne szaladjunk előre. A kert tunningolása gyönyörű fodros kötényke nélkül indult idén is ősszel. Mert mindig történik valami és nincsen fordros köténykém se..szóval aznap jött a vízszerelő is, szivárgott az öreg kerti cső. Így Laci ásott kifulladásig, hogy hozzáférjenek és kiemelte a futórózsa tövemet, amit már amúgy is át akartam helyezni. Mert az ősz az átgondolásé is. Mit lehet tőosztani, elburjánzott -e a japán szellőrózsa vagy az árnyékliliom, mit kell kikapni stb.
De ne rohanjunk előre. Először a dzsungelharc és a nehéztüzérség ment előre. A rengeteg kúpvirágot visszavágtam, árnyékliliomokat szintén.
Összegyűjtöttem a csodatölcsér magokat, de csak azért, mert ajándékba viszek két helyre. Egyébként a magos virágaim köszönik, megoldják maguknak minden évben a dolgot. Elszórják és kikelnek oszt jónapot.
Felszedtem az utolsó terméseimet, hogy a magaságyás földjét is rendbe tudjam majd tenni aztán. A mángoldot levágtam és kis tisztogatás után betakargattam, hogy ne fázzon majd ő sem.
Volt egy kis tököcském is, illeget-billeget, felkaptam őt is.
Leszedtem a citromfüveket, mentát, hazavittem a teákhoz szártani. Kikaptam a chili paprikámat, amit Pista anyukájától kaptam tavaly ilyenkor. Áttelelt a konyha ablakában, idén tavasszal kiültettem és most újra felszedtem. Itthon jól elvagyunk, igaz most háromszor akkora, mint tavaly 🙂 Maradék paradicsomokat is leszedtem, a magaságyásokat megtisztítottam, átforgattam és komposzttal takartam, marhatrágyával hintettem 🙂 Volt maradék jó minőségű palántaindító földem, beleforgattam azt is, ott jó helye lesz.
Felszedtem a dáliák rizómáit és papírba csomagolva a kamrába tettem őket télire. Egy kis párnát még kaptak felülre, ami jár, az jár <3
A fenyők leveleit, kis terméseit összegyűjtöttem és a hortenziák, magnólia köré kupacoltam. Jót tesz a talajuk kémhatásának.
Összegereblyéztem az udvarban a leveleket (meggy-, szilva-, sárgabarack-, és almafa-dióval ne tegyétek sose!) kirámoltam a komposztgyűjtőt és nekiálltam először a kompasztot kupacolni a növények töve köré. ez majd ahogy erjed, melegíti is a környezetét. Aztán levelekkel is betakargattam őket. Persze Szofi mindenben segített 🙂
Ez a kék aldis edény egyébként nagyon hasznos! Könnyű, rugalmas, strapabíró. Ebben készítem a csalántrágyát, ebbe gyűjtöm a lemetszett nyesedéket és hurcolom magammal, ebbe lapátolom a komposztot, ebbe szedem a leveleket stb. Univerzális és praktikus.
Én tavasszal és ősszel is szellőztetem a füvet, talajt. Muszáj, nemezesedik, mohásodik, reggelente már arra érek ki, hogy a fűszálak József Attila: Levegőt című versét szavalják nekem..
Ha vasvillával 20 centinként megmozgatom, kinyitom a talajt, akkor ezeken a nagy réseken az eső, hólé bemossa a komposztot, szerves trágyát mélyebb rétegekbe. Csodálatos élő, energikus humuszréteg fogad majd tavasszal. A szerves trágyák a talaj táplálékai is, egészségesebbé teszi. A szerves trágya hasznosabb a baktériumoknak, mint a szervetlen. A talaj értékes kincs, tele van mikroorganizmusokkal, baktériummal, gombákkal. A lassan lebomló levélkomposztnak is kedvező a hatása a talaj szerkezetére és melegen tartja a földet a növények körül.
A szerves anyagok idővel lebomlanak, megeszik a növények is, ezért rendszeresen ki kell juttatni a talajba. A komposztomba teszek a konyhai hulladékon túl levelet, füvet, zöld hulladékot, a csalántrágya zöldjét, a teáim filtereit, füveit. Csodálatos komposztom szokott lenni, imádja a talaj, boldog vagyok tőle én is, hogy a hulladékot ilyen jól tudom hasznosítani, gazdagabbá teszem a talajt vele. Termékenyebb lesz, jobban megtartja a vizet, egészségesebb lesz a talaj. A talajom tele van gilisztával, nagy öröm ez nekem.
Végül az összes japánfüvet (Miscanthus sinensis) átkötöztem, hogy télen a hó ne folyjon be a tövéhez és ne tegye tönkre a növényt. Visszanyírni pedig tavasszal szoktam, mielőtt serken a friss zöld.A fügét és a törzses hortenziát is bebugyoláltam télire, kis levélréteget raktam a geotextlia közé, hogy jobban tartsa a meleget.
Az őszi munka nagyon fontos és nagyon intenzív. Érdemes napokra lebontani a feladatokat, ha tehetjük, ne terheljük meg magunkat annyira egyszerre. (fákat, cserjéket most nem ültettem, a rózsákat is ilyenkor célszerű telepíteni). Számomra a talaj óvása, tápanyaggal feltöltése, előkészítése a téli alvásra tavaszi ébredésre a legfontosabb. Ez az alfája és az omegája a kerti munkának. A legtermészetesebben szeretem csinálni, összhangban a természettel. A kert eközben is gyönyörű, mint mindig. Nem csak tavasszal, mikor virágesővel örvendeztet meg, hanem ilyenkor, mikor igazán ragyogó vörös a japán juhar, mikor a rózsának olyan mély és édes, telt illata van, hogy hosszan feltölt. A krizantémok csodálatos színkavalkádot hoznak a kertembe, a hortenziák is szép változáson mennek keresztül. A büdöske pedig átveszi az irányítást és beragyogja színével, formájával a kertet. A tó is szép mindig. Ilyenkor is ott vezetem le a fáradtságot a partján a kerti munkák után. Együtt a természettel lehet számomra a leghitelesebben, legjobban csinálni amit hoznak a hétköznapok. Örömteli, őszinte és megnyugtató.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: