A trágya nem hazudik

Minimalizmus és egyszerűsítés a kertben. 2. rész, Értelem

A második részt azoknak szánnám nagy szeretettel és hálával, akik ezt a gyönyörű hivatást magas szinten űzik, tudásuk páratlan. Erikáékkal már készült egy interjú ( https://atragyanemhazudik.cafeblog.hu/2018/03/06/a-gyakorlatban-a-novenyek-nem-olvassak-a-szakkonyveket-erika/ ) , akkor szöget ütött a fejemben a speciális paradicsom/paprika metszésük. Csodákat alkotnak a kertben, hálás vagyok kincset érő tapasztalataikért, okozzon nektek is sok örömet! Aztán még két drága mentorom tanácsait is figyeljétek, érdemes! Netto tudás.

Vargáné Topor Erika:

Paprika visszametszése

Egyes paprikafajtákat érdemes villásan metszeni, vagyis a csúcsrügy kicsípésével két elágazásra nevelni. Ilyenkor minden elágazásnál hoz a paprika virágot, majd a megtermékenyülés után termést. Ez főleg a hazánkban is egyre népszerűbb chilik esetében is egy jó módszer a magasabb termésmennyiség eléréséhez.

Paradicsom metszése

A paradicsomoknak többfajta növekedési típusa van, melyből a determinált fajtákat nem szoktuk metszeni. Az alapvetően is kistermetű fajták nem igénylik feltétlen a metszést, maximum a nagyon sűrűsítő leveleket szoktuk leszedni.

A féldeterminált fajták esetében kísérleteket végzünk a szabadföldön ernyőművelésre. Egyes koktél-jellegű fajták nagyon eredményesen termeszthetők ernyőműveléssel, amit eddig elsősorban a szőlőművelésben ismertünk csak, most lehet, hogy a féldeterminált paradicsomfajták termesztésénél át lehet térni az ernyőre. Az ernyőművelés előnye, hogy a jégesőtől védve maradnak a fürtök, hiszen a levélhónaljakból előtörő hajtások felfelé törnek, míg a „hasznos” hajtásrendszert ernyőszerűen lefelé engedjük egy méteres magasság felett.

 

Varga-féle sövényművelés folytonnövő paradicsom esetében

A folytonnövő paradicsomok nevelése szabadföldön a Varga-féle sövényműveléssel egy praktikus és áttekinthető művelési mód. Egyrészt helytakarékos, másfelől a növényvédelem szempontjából egy könnyen kezelhető módszer. Emellett a levelek adta jégvédelem, az egységesebb bogyóérés is elérhető általa. A módszer lényege viszonylag egyszerű. A technológia ötvözi az üvegházi nevelési módszert és a szabadföld adta lehetőségeket. A paradicsomot egy közel egy méteres magasságig engedjük fel, majd oldalirányba huzalra vezetjük. A támrendszernek egy erős huzalos rendszer szükséges, 2-3 sor, eltérő magasságú huzallal.  Az első elfektetést mindig a legmagasabban lévő huzalnál kezdjük, úgy építkezünk lefelé. Az oldalhajtások egy részét kivágjuk, míg egy részét megtartjuk. A csúcsirányú növekedést mindig elfektetjük, a levélhónaljakből jövő hajtásokat meghagyjuk és hagyjuk lecsüngeni.

A módszernek az is nagy előnye, hogy a fiatal levélhónalji hajtások szinte rögtön virágoznak és termésbe fordulnak. Fürtös és koktél paradicsomoknál eredményes módszer, hatalmas fürtméretekkel, közel egyöntetű érési idővel és áttekinthető lombozattal rendelkezik a tő, ami a növényvédelemnél is egy hatalmas előny. Természetesen az előrejelzésen alapulú növényvédelem itt is elengedhetetlen, viszont a léha lombozatnak köszönhetően a gombabetegségek és a kártevők is kevésbé tudnak megbújni benne. A fürtöket a szél át tudja fújni, körbe éri a napsütés is. Alulról felfelé a töveket folyamatosan lelevelezzük. A gombafertőzéses időszakokban a leveleket és oldalhajtásokat nem törjük, hanem tövenként fertőtlenített késsel vagy ollóval fél centis csonkokat hagyva metszük. Metszés után réz és kéntartalmú szerekkel, vagy biológiai készítményekkel permetezve érdemes lezárni a sebfelületeket, ezzel is gátolva a fertőzések kialakulását. A Varga-féle sövényművelés bemutatókertünkben a teljes szezon alatt megtekinthető.

Szintén rendszeres szereplője Roboz Kata is blogomnak, aki szerintem a rózsás kertek Dosztojevszkije. Fantasztikus tudását, tiszta matekja és alázatos hozzáállása, érzékenysége, magas szintű tapasztalata, emberismerete ritka és gazdag tapasztalathoz segítette, én csak iszom szavait, tanulom a kerthez való alázatos és okos hozzáállását. És ámulom csodálatos rozáriumát,

Én: Kata, te metszel most rózsát?

R: Kata: Mucika, augusztusban már nem metszünk rózsát max a fenntartó elvirágzottakat. Igazából ahogy közeleg az ősz nem szerencsés mivel a metszés hajtásnövekedésre serkent és mivel kinevelné az ágat rajta a virággal addigra jön a tél és az elfagyna. Az érett vesszők nem fagynak el. Ami ilyenkor fontos az a télre felkeszítő kàlium pótlás

 

Én: Valahol azt olvastam  pl., hogy a rambler rózsákat ilyenkor kell metszeni. Meg a loncokat virágzás után.
 
 
R: Kata: Ez nem így van. Először is gondolj bele, sokan őszre várják a csipkebogyót. Sok rózsának ha lemetszik akkor hogy lesz csipke szörp, lekvár stb?
 
Én: A konyhakertben, gyümölcsösben is van most metsző munka. De a rózsákkal kapcsolatos gondolataid nagyon értékesek. Az is, hogy elmondod, ezt most miért nem. Én se metszettem a rózsákat, csak az elnyíltat. De a parasztrózsámon gondolkodom, azt mikor. Ott elöl, ami májusban nyílik, tudod!
 
 
R: Kata: Tavasszal kell metszeni,  de a történelmi rózsákat csak óvatosan mert azok az évi hajtásokon virágoznak. Azt kora tavasszal kell metszelni, mert centifolia. Ha túl mélyen metszed akkor az a virághozam kárára menne.
 
Sokan már februárban metszeni kezdenek, mert ha késő fagy jönne akkor meg utána lehet finomítani a károsodott vesszőknek. De ha most metszenénk akkor ezek a gyenge vesszők tuti elfagynak télen.
 
Én: Dugványozni mikor szoktál?
R. Kata: Azt ősszel vagy tavasszal.
A te centifoliádat elől szintén korán kell metszeni, és ősszel dugványozhatod is könnyű laza közegű cuccba. És át kell vermelni télen. Tavasszal is dugványozhatsz, és ha ügyes voltál ősszel kiültethető lesz. Így ültettem most 6 rózsàt.
Így már 167 db van😄😄😄😄
Végül Viziné Rózsa, drága mentoromat kérdeztem, mit tanácsolna a hortenziákkal kapcsolatban? Náluk is csattog most a metszőolló?
 
Rózsa: A gyümölcsök közül Ferencem a letermett őszibarack fákat ritkítja, kivág a sűrűn ágat növesztett helyekről. Én a kis méretű hortenziákról vágom le az elnyílt virágot, ösztönözve az új hajtások növekedésére. Erről van is példám. Ez a picurka különlegesség 2hónapja ekkora volt. Igaz, egy hónapja, nem most vágtam le a virágát, de érdemes volt, sokat nőtt a tő.
 
Van még egy hortenzia, amit szándékosan metszettem… ilyen volt, kevés levéllel, csak a virágok a száron.
Metszéskor és ma:
 
 
 
 
Én: A hortenziákat te mikor dugványozod?
Rózsa: Hortenziát legjobb júniusban dugványozni, mert a melegben gyorsan gyökeresedik, sokat erősödik télre. Ilyenkor mehet a kertbe, fagyokig gyökeret ver a kinti talajban. Még most sem késő, de ezeket bent kell teleltetni, nem tud már a kerti földbe begyökeresedni.
 
Véget ért a móka mára,zárul Kata mókatára.
De ha tetszett, nemsokára visszavárhat: Jóska, Sára, Tercsi, Fercsi,Kata,Klára és valahány név a naptárba! Eljövök még hozzátok! Viszontlátásra pajtások!
 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!