A második részt azoknak szánnám nagy szeretettel és hálával, akik ezt a gyönyörű hivatást magas szinten űzik, tudásuk páratlan. Erikáékkal már készült egy interjú ( https://atragyanemhazudik.cafeblog.hu/2018/03/06/a-gyakorlatban-a-novenyek-nem-olvassak-a-szakkonyveket-erika/ ) , akkor szöget ütött a fejemben a speciális paradicsom/paprika metszésük. Csodákat alkotnak a kertben, hálás vagyok kincset érő tapasztalataikért, okozzon nektek is sok örömet! Aztán még két drága mentorom tanácsait is figyeljétek, érdemes! Netto tudás.
Vargáné Topor Erika:
Paprika visszametszése
Egyes paprikafajtákat érdemes villásan metszeni, vagyis a csúcsrügy kicsípésével két elágazásra nevelni. Ilyenkor minden elágazásnál hoz a paprika virágot, majd a megtermékenyülés után termést. Ez főleg a hazánkban is egyre népszerűbb chilik esetében is egy jó módszer a magasabb termésmennyiség eléréséhez.
Paradicsom metszése
A paradicsomoknak többfajta növekedési típusa van, melyből a determinált fajtákat nem szoktuk metszeni. Az alapvetően is kistermetű fajták nem igénylik feltétlen a metszést, maximum a nagyon sűrűsítő leveleket szoktuk leszedni.
A féldeterminált fajták esetében kísérleteket végzünk a szabadföldön ernyőművelésre. Egyes koktél-jellegű fajták nagyon eredményesen termeszthetők ernyőműveléssel, amit eddig elsősorban a szőlőművelésben ismertünk csak, most lehet, hogy a féldeterminált paradicsomfajták termesztésénél át lehet térni az ernyőre. Az ernyőművelés előnye, hogy a jégesőtől védve maradnak a fürtök, hiszen a levélhónaljakból előtörő hajtások felfelé törnek, míg a „hasznos” hajtásrendszert ernyőszerűen lefelé engedjük egy méteres magasság felett.
Varga-féle sövényművelés folytonnövő paradicsom esetében
A folytonnövő paradicsomok nevelése szabadföldön a Varga-féle sövényműveléssel egy praktikus és áttekinthető művelési mód. Egyrészt helytakarékos, másfelől a növényvédelem szempontjából egy könnyen kezelhető módszer. Emellett a levelek adta jégvédelem, az egységesebb bogyóérés is elérhető általa. A módszer lényege viszonylag egyszerű. A technológia ötvözi az üvegházi nevelési módszert és a szabadföld adta lehetőségeket. A paradicsomot egy közel egy méteres magasságig engedjük fel, majd oldalirányba huzalra vezetjük. A támrendszernek egy erős huzalos rendszer szükséges, 2-3 sor, eltérő magasságú huzallal. Az első elfektetést mindig a legmagasabban lévő huzalnál kezdjük, úgy építkezünk lefelé. Az oldalhajtások egy részét kivágjuk, míg egy részét megtartjuk. A csúcsirányú növekedést mindig elfektetjük, a levélhónaljakből jövő hajtásokat meghagyjuk és hagyjuk lecsüngeni.
A módszernek az is nagy előnye, hogy a fiatal levélhónalji hajtások szinte rögtön virágoznak és termésbe fordulnak. Fürtös és koktél paradicsomoknál eredményes módszer, hatalmas fürtméretekkel, közel egyöntetű érési idővel és áttekinthető lombozattal rendelkezik a tő, ami a növényvédelemnél is egy hatalmas előny. Természetesen az előrejelzésen alapulú növényvédelem itt is elengedhetetlen, viszont a léha lombozatnak köszönhetően a gombabetegségek és a kártevők is kevésbé tudnak megbújni benne. A fürtöket a szél át tudja fújni, körbe éri a napsütés is. Alulról felfelé a töveket folyamatosan lelevelezzük. A gombafertőzéses időszakokban a leveleket és oldalhajtásokat nem törjük, hanem tövenként fertőtlenített késsel vagy ollóval fél centis csonkokat hagyva metszük. Metszés után réz és kéntartalmú szerekkel, vagy biológiai készítményekkel permetezve érdemes lezárni a sebfelületeket, ezzel is gátolva a fertőzések kialakulását. A Varga-féle sövényművelés bemutatókertünkben a teljes szezon alatt megtekinthető.
Szintén rendszeres szereplője Roboz Kata is blogomnak, aki szerintem a rózsás kertek Dosztojevszkije. Fantasztikus tudását, tiszta matekja és alázatos hozzáállása, érzékenysége, magas szintű tapasztalata, emberismerete ritka és gazdag tapasztalathoz segítette, én csak iszom szavait, tanulom a kerthez való alázatos és okos hozzáállását. És ámulom csodálatos rozáriumát,
Én: Kata, te metszel most rózsát?
R: Kata: Mucika, augusztusban már nem metszünk rózsát max a fenntartó elvirágzottakat. Igazából ahogy közeleg az ősz nem szerencsés mivel a metszés hajtásnövekedésre serkent és mivel kinevelné az ágat rajta a virággal addigra jön a tél és az elfagyna. Az érett vesszők nem fagynak el. Ami ilyenkor fontos az a télre felkeszítő kàlium pótlás
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: